Joined: Thu Apr 02, 2009 2:45 pm Posts: 1434
|
5.00 = 4.760 + log acetate / acetic acid
5.00 - 4.760=0.24 10^0.24 = 1.74 = acetate / acetic acid
1.74 acetic acid = acetate
acetic acid + acetate = 0.100
acetia acid + 1.74 acetic acid = 0.100 acetic acid = 0.0365 M acetate = 0.100 - 0.0365=0.0635 M
moles acetic acid = 0.105 L x 0.0365=0.00383 moles acetate = 0.0635 x 0.105 L=0.00667
moles H+ added = 6.60 x 10^-3 L x 0.370 =0.00244
H+ will react with acetate to give acetic acid
moles acetic acid = 0.00383 + 0.00244 = 0.00627 moles acetate = 0.00667 - 0.00244 =0.00423
pH = 4.760 + log 0.00423/ 0.00627=4.589 change = - 0.411
|
|