Joined: Thu Apr 02, 2009 9:30 am Posts: 1415
|
a [H+]= 0.100 M pH = 1.00
b mole HClO4 = 0.0400 L x 0.100 M = 0.00400 moles NaOH added = 0.0100 L x 0.100 M = 0.00100 mole H+ in excess =0.00400 - 0.00100= 0.00300 total volume = 40.0 + 10.0 = 50.0 mL = 0.0500 L [H+]= 0.00300/ 0.0500=0.0600 M pH = 1.22
c mole NaOH added = 0.0400 x 0.100 M = 0.00400 mole H+ = moles OH- = 0.00400 pH = 7.00
d mole NaOH added = 0.0800 L x 0.100 M = 0.00800 mole OH- in exces = 0.00800 - 0.00400 = 0.00400 total volume = 40.0 + 80.0 = 120.0 mL [OH-]= 0.00400/ 0.120 L=0.0333 M pOH = 1.48 pH = 14 - 1.48=12.5
e moles OH- added = 0.100 L x 0.100 M = 0.0100 mole OH- in exces = 0.0100 - 0.00400=0.00600 total volume = 100.0 + 40.0 = 140.0 mL [OH-]= 0.00600/ 0.140 L=0.0439 M pOH = 1.37 pH = 14 - 1.37=12.6
|
|